Előzmények

A Pentolt Kft 2015-ben elnyerte az ELI szegedi lézerkutató központ teljes körű tűzjelző, és biztonságtechnikai rendszereinek– biztonsági beléptető, riasztó, IP CCTV – és egyéb gyengeáramú rendszereinek megvalósítását, melynek során integrált Siemens tűzvédelmi és biztonságtechnikai rendszer épült ki. A kísérletek során használt lézer berendezések teljesítménye miatt (4-es osztályú lézer berendezés nem zárt készülékházban) személyvédelmi rendszer kiépítését írja elő a szabvány, ezért az épület átadását követően az ELI pályázatot írt ki a személyvédelmi rendszer kiépítésére, melyet a Pentolt Kft. nyert el.

A PSS (Personal Safety System) rendszer feladata:

A lézerforrás helyiségek PSS (Personal Safety System) rendszerének célja, hogy a lézerberendezésekkel dolgozó személyek biztonságos munkavégzésének körülményeit a lehetőségek szerinti legnagyobb mértékben biztonságossá tegye. Ezen célt adminisztratív intézkedések és műszaki rendszerek segítségével érik el.

A munkabiztonsági szabályozás alapja, hogy mely személyek mikor és hol lehetnek jelen, ott milyen körülmények között végezhetnek munkát. Ez természetesen tisztán műszaki rendszerek segítségével nem szabályozható a megfelelő mértékben, például egyes helyiségekbe egyébként jogosan jelen lévő személyeknek egy magasabb biztonsági szintű munkavégzés megkezdésekor el kell hagyniuk a területet. Viszont a fenti célok megvalósítását megfelelő műszaki megoldásokkal nagymértékben elő lehet segíteni, mintegy elsődleges védelmi vonalként az épület és a lézerberendezések között. A Security Access Control System (Sec-ACS), amelyet korábban a Pentolt Kft Siemens eszközökkel épített ki, egy olyan műszaki védelmi rendszer, mely felelős azért, hogy az egész épületegyüttesre vonatkozóan a dolgozók csak a számukra engedélyezett területekre jussanak be. Különösen érinti ez, mint elsődleges védelmi vonal, a lézerberendezéseknek helyet adó szobákat. Ezt általánosságban úgy fogalmazhatjuk meg, hogy a tisztaterekbe vezető zsilipek külső ajtaja ezen rendszer által biztosítottak, mind biztonságtechnikai, mind pedig munkabiztonsági szempontból.

Ezen túlmenően a lézerforrás berendezésekkel kapcsolatos munkavédelmi célú műszaki védelmet a Safety Access Control System (Saf-ACS), és kifejezetten a PSS-SIS (Personal Safety System – Safety Instrumented System) rendszerek látják el, melyeknek kapcsolódnia kell a már kiépített Security Access Control Systemhez (Sec-ACS).

A Saf-ACS rendszer a kutatástechnológiai berendezések üzemállapotáról, pontosabban az ezekből következő, általuk létrehozott veszélyekről a PSS-SIS rendszerekből kap információkat.

A lézerforrás helyiségek PSS-SIS rendszere egy biztonsági minősítéssel rendelkező reteszelő (interlock) rendszer. Amellett, hogy közvetlenül kapcsolatban áll a lézerberendezésekkel, figyeli azok működését, valamint befolyásolja is azokat a külső környezet paraméterei alapján (szűkebb körben az adott helyiség, de tágabb értelemben az egész épület működésével kapcsolatos információk alapján – pl. tűzjelzés esetén leállítja a berendezéseket).

A PSS-SYS rendszer ismertetése:

A feladat megoldásánál elsődleges szempont volt, hogy már kiépült a Siemens ACS rendszert és a szintén Siemens gyártmányú Simatic S7 PLC rendszert olyan módon kapcsoljuk össze, hogy az a megrendelői igényeket maradéktalanul kielégítse, de ne legyen szükség költséges szoftver-hardverfejlesztésekre sem PLC sem ACS oldalon.

Minden tisztatéri helyiségben egy Siemens Simatic S7 biztonsági PLC lett telepítve, melyeket az ELI szakemberei saját igényeiknek megfelelően programozták fel.

Ezek a PLC-k az ACS-ről bináris kódolással kapnak ajtónyitási kérelmet. A kódolás tartalmazza a belépni kívánó személy jogosultsági szintjét. Nyitási kérelem csak zárt zsilip esetén továbbítódik a PLC felé. Az ajtó nyitási engedélyét a kapott információk alapján a PSS rendszer PLC-je dönti el és adja ki az engedélyt.

A helyiségekben elhelyezésre került egy 12”-os HMI, mely a helyiség állapotát mutatja, illetve azon eszközök állapotát, melyek a kísérletek megkezdésére befolyással vannak. Ilyenek pl. a redőnyök és ajtók állapota. A helyiségek ajtaja előtt 7”-os HMI van elhelyezve, mely az ajtó túloldalán lévő helyiség állapotát jelzi, illetve kártyaolvastatás esetén jelzi, hogy a kártyatulajdonos jogosult-e belépni a helyiségbe. A kijelzőn megjeleníthető, hogy a helyiségben kísérlet folyik és van-e lézerveszély.

Az egyes PLC-k ethernet hálózaton kapcsolódnak egymáshoz és a felügyeleti számítógéphez.

A PSS rendszerhez tartozó kártya jogosultságok kiadása a Lézerbiztonsági Osztály feladata, melyet külön kliens számítógépről tudnak végrehajtani. A PSS rendszer kártyajogosultság kiadásához az épület biztonsági személyzete nem fér hozzá.

A megvalósult PSS rendszernek köszönhetően a laser helyiségekben dolgozó kutatók a munkájukat a vonatkozó legszigorúbb európai biztonsági előírásokat kielégítő körülmények között végezhetik.